PCA.1S.302.CLLC62Z
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.1S.302.CLLC62Z
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
PCA.1S.302.CLLC62Z
Description:
CONN CIRC RCPT 2POS SOLDER CUP
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass, Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
2
Cable Opening
0.224" ~ 0.244" (5.70mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert
302
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
15A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C