PCA.2S.310.CLLC72
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.2S.310.CLLC72
Datasheet:
PCA.2S.310.CLLC72
Description:
CONN CIRC RCPT 10POS SOLDER CUP
Product Attribute
Contact Material
Brass, Bronze
Number of Positions
10
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Shell Size - Insert
310
Current Rating (Amps)
7A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C