PCA.3S.316.CLLK13
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCA.3S.316.CLLK13
Datasheet:
PCA.3S.316.CLLK13
Description:
CONN CIRC RCPT 16POS SOLDER CUP
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material
Brass, Bronze
Number of Positions
16
Cable Opening
0.476" ~ 0.512" (12.10mm ~ 13.00mm)
Shell Size - Insert
316
Current Rating (Amps)
7A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C