PCP.2S.306.CLLC62
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCP.2S.306.CLLC62
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
PCP.2S.306.CLLC62
Description:
CONN CIRC RCPT 6POS SOLDER CUP
Product Attribute
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
Keyed
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass, Bronze
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
6
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert
306
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
12A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C