PCS.1S.408.CLLE46
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PCS.1S.408.CLLE46
Manufacture:
LEMO
Package:
Datasheet:
PCS.1S.408.CLLE46
Description:
CONN RCPT FMALE 1POS SOLDER CUP
Product Attribute
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome
Number of Positions
1
Cable Opening
0.157" ~ 0.181" (4.00mm ~ 4.60mm)
Shell Size - Insert
408
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
6A
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C