LTC4069EDC-4.4#TRMPBF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LTC4069EDC-4.4#TRMPBF
Manufacture:
Linear Technology / Analog Devices
Package:
6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LTC4069EDC-4.4#TRMPBF
Description:
IC LI-ION BATT CHARGE THERM 6DFN
Product Attribute
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Number of Cells
1
Base Part Number
LTC4069
Fault Protection
Battery Chemistry
Lithium-Ion
Current - Charging
Constant - Programmable
Battery Pack Voltage
4.4V
Series
Charge Current - Max
750mA
Interface
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Programmable Features
Part Status
Active
Voltage - Supply (Max)
5.5V