KLDR.500TXP
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
KLDR.500TXP
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
5AG, 10mm x 38.1mm
Datasheet:
KLDR.500TXP
Description:
FUSE CRTRDGE 500MA 600VAC/300VDC
In Stock
14 pcs On sales
Product Attribute
Fuse Type
Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Applications
Transformer Protection
Mounting Type
Holder
Response Time
Slow Blow
Package / Case
5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
Class
CC
Voltage Rating - AC
600V
Series
POWR-GARD® KLDR
Voltage Rating - DC
300V
Features
Current Rating (Amps)
500mA