LH250601C
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LH250601C
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
Datasheet:
LH250601C
Description:
FUSE BLOCK CART 250V 60A CHASSIS
Product Attribute
Contact Material
Termination Style
Box Lug
Number of Circuits
1
Series
LH
Current Rating (Amps)
60A
Voltage
250V
For Use With/Related Products
NLN, RLN
Fuse Size
0.811" Dia x 3" L (20.60mm x 76.20mm)