LSIC2SD065A16A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LSIC2SD065A16A
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-220-2
Datasheet:
LSIC2SD065A16A
Description:
SIC SCHOTTKY DIOD 650V 16A TO220
Packaging
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8V @ 16A
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Capacitance @ Vr, F
730pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package
TO-220-2L
Reverse Recovery Time (trr)
0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50µA @ 650V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650V
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
38A (DC)
Series
Gen2
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C