LSIC2SD120E15CC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LSIC2SD120E15CC
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-247-3
Datasheet:
LSIC2SD120E15CC
Description:
SCHOTTKY DIODE SIC 1200V 15A
In Stock
490 pcs On sales
Product Attribute
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V
Current - Average Rectified (Io)
24.5A (DC)
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Series
Gen2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8V @ 8A
Diode Type
Silicon Carbide Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Capacitance @ Vr, F
454pF @ 1V, 1MHz