MIC2287-34YML-TR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MIC2287-34YML-TR
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet:
MIC2287-34YML-TR
Description:
IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLF
Product Attribute
Topology
Step-Up (Boost)
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Frequency
1.2MHz
Supplier Device Package
8-MLF® (2x2)
Packaging
Cut Tape (CT)
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Applications
Backlight, Camera Flash
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Voltage - Output
34V
Number of Outputs
1
Type
DC DC Regulator
Internal Switch(s)
Yes
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Dimming
Analog, PWM
Voltage - Supply (Max)
10V