MIC79050-4.2YM-TR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MIC79050-4.2YM-TR
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
MIC79050-4.2YM-TR
Description:
IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-SOIC
Product Attribute
Base Part Number
MIC79050
Fault Protection
Over Current, Over Temperature, Reverse Battery, Reverse Current
Battery Chemistry
Lithium-Ion
Current - Charging
Constant, Pulsed
Battery Pack Voltage
4.2V
Series
Charge Current - Max
Interface
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Packaging
Digi-Reel®
Programmable Features
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Supply (Max)
16V
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)