PMEG10020AELPX
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
PMEG10020AELPX
Manufacture:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-128
Datasheet:
PMEG10020AELPX
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SOD128
Product Attribute
Package / Case
SOD-128
Capacitance @ Vr, F
135pF @ 1V, 1MHz
Supplier Device Package
CFP5
Reverse Recovery Time (trr)
5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
300nA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Series
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770mV @ 2A