LB25CKW01-12-JE
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LB25CKW01-12-JE
Manufacture:
NKK Switches
Package:
Datasheet:
LB25CKW01-12-JE
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Product Attribute
Switch Function
On-Mom
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
Series
LB
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
DPDT
Voltage Rating - DC
30V
Features
Color - Actuator/Cap
Clear (Yellow Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Actuator Type
Round, Button
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color
Incandescent, Yellow
Electrical Life
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC