YB16CKW01-05-BB
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
YB16CKW01-05-BB
Manufacture:
NKK Switches
Package:
Datasheet:
YB16CKW01-05-BB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Actuator Type
Round, Button
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Type, Color
Incandescent, White
Electrical Life
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
5 VAC
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-On
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
Series
YB
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
30V
Features
Epoxy Sealed Terminals
Color - Actuator/Cap
White (White Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)