YB16WSKW01-GB
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
YB16WSKW01-GB
Manufacture:
NKK Switches
Package:
Datasheet:
YB16WSKW01-GB
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Actuator Type
Square, Button
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Type, Color
Electrical Life
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Switch Function
On-On
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Series
YB
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
30V
Features
Epoxy Sealed Terminals
Color - Actuator/Cap
Blue (White Filter/Diffuser)
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)