MC68SEC000AA20
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MC68SEC000AA20
Manufacture:
NXP USA Inc.
Package:
64-QFP
Datasheet:
MC68SEC000AA20
Description:
IC MPU M680X0 20MHZ 64QFP
Series
M680x0
Graphics Acceleration
No
Ethernet
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Tray
Supplier Device Package
64-QFP (14x14)
Part Status
Not For New Designs
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Voltage - I/O
3.3V, 5.0V
Display & Interface Controllers
Core Processor
EC000
Package / Case
64-QFP
RAM Controllers
Base Part Number
MC68SEC000
USB
Co-Processors/DSP
SATA
Security Features
Speed
20MHz