L175J40KE
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
L175J40KE
Manufacture:
Ohmite
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L175J40KE
Description:
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 175W
Active
Failure Rate
Power (Watts)
175W
Package / Case
Radial, Tubular
Mounting Feature
Brackets (not included)
Series
270
Size / Dimension
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Lead Style
Solder Lugs
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Resistance
40 kOhms