74F162APC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F162APC
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F162APC
Description:
IC COUNTER SYNC PRESET BCD 16DIP
Product Attribute
Timing
Synchronous
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Direction
Up
Supplier Device Package
16-PDIP
Packaging
Tube
Number of Bits per Element
4
Count Rate
120MHz
Logic Type
Counter, Decade
Part Status
Obsolete
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F162
Reset
Asynchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F