74F163APC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F163APC
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F163APC
Description:
IC COUNTER BIN SYNC PRESET 16DIP
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F163
Reset
Synchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Number of Elements
1
Timing
Synchronous
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Direction
Up
Supplier Device Package
16-PDIP
Count Rate
120MHz