74F169SC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F169SC
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
74F169SC
Description:
IC COUNTER BIDIR SYNC 4ST 16SOIC
Packaging
Tube
Number of Bits per Element
4
Count Rate
90MHz
Logic Type
Binary Counter
Part Status
Obsolete
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number
74F169
Reset
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Number of Elements
1
Timing
Operating Temperature
0°C ~ 70°C