74F191PC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F191PC
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F191PC
Description:
IC COUNTER DECADE UP/DOWN 16-DIP
Product Attribute
Direction
Up, Down
Supplier Device Package
16-PDIP
Packaging
Tube
Number of Bits per Element
4
Count Rate
100MHz
Logic Type
Binary Counter
Part Status
Obsolete
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F191
Reset
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Number of Elements
1
Timing
Synchronous
Operating Temperature
0°C ~ 70°C