74F193PC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F193PC
Package:
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F193PC
Description:
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIP
Product Attribute
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F193
Reset
Asynchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Direction
Up, Down
Supplier Device Package
16-PDIP
Number of Bits per Element
4
Count Rate
125MHz