74F569PC
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
74F569PC
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74F569PC
Description:
IC COUNTER BINARY 4BIT 20-DIP
Product Attribute
Count Rate
90MHz
Logic Type
Binary Counter
Part Status
Obsolete
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Base Part Number
74F569
Reset
Asynchronous/Synchronous
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
74F
Number of Elements
1
Timing
Operating Temperature
0°C ~ 70°C