OSTYP072150
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
OSTYP072150
Manufacture:
On-Shore Technology, Inc.
Package:
Datasheet:
OSTYP072150
Description:
TERM BLK 7P SIDE ENT 3.81MM PCB
Product Attribute
Pitch
0.150" (3.81mm)
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
OSTYP
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10A
Dielectric Material
Thermoplastic
Voltage
150V
Positions Per Level
7
Features
Interlocking (Front, Rear, Side), Mid Wire Entry Level
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass
Wire Gauge
16-24 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Brass
Screw Thread
M2
Mounting Type
Through Hole
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)