ADJ12012
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
ADJ12012
Manufacture:
Panasonic Electric Works
Package:
Datasheet:
ADJ12012
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
Product Attribute
Coil Type
Latching, Single Coil
Coil Resistance
960 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC - Max
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Coil Current
12.5mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
16A