LCMC25-10-L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
LCMC25-10-L
Manufacture:
Panduit Corp
Package:
Datasheet:
LCMC25-10-L
Description:
CONN TERM RECT RING 25MM #M10
Product Attribute
Terminal Type
Ring, Tubular
Color
Contact Finish
Tin
Series
LCMC
Terminal Style
Two Stud Holes
Features
Contact Material
Copper
Packaging
Bulk
Length - Overall
3.669" (93.19mm)
Insulation
Non-Insulated
Diameter - Ring ID
0.433" (11.00mm)
Wire Gauge
25mm²
Width - Outer Edges
0.610" (15.49mm)
Part Status
Active
Diameter - Barrel ID
0.272" (6.91mm)
Termination
Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD
0.346" (8.79mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size
M10 Stud
Tab Thickness
0.059" (1.50mm)