RB168VYM150FHTR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
RB168VYM150FHTR
Manufacture:
ROHM Semiconductor
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
RB168VYM150FHTR
Description:
SCHOTTKY BARRIER DIODE (AEC-Q101
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890mV @ 1A
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TUMD2M
Reverse Recovery Time (trr)
4.8ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
1µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Series
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)