SML-D12M8WT86
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SML-D12M8WT86
Manufacture:
ROHM Semiconductor
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SML-D12M8WT86
Description:
LED GREEN DIFFUSED 0603 SMD
Product Attribute
Color
Green
Current - Test
20mA
Series
EXCELED™
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Features
Base Part Number
SML-D12
Lens Size
1.20mm x 0.80mm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Packaging
Digi-Reel®
Lens Transparency
Diffused
Lens Color
White
Wavelength - Peak
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Millicandela Rating
25mcd
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
572nm
Height (Max)
0.65mm
Supplier Device Package
Configuration
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V