SSW-104-01-FM-P
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SSW-104-01-FM-P
Manufacture:
Samtec, Inc.
Package:
Datasheet:
SSW-104-01-FM-P
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Packaging
Bulk
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Termination
Solder
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Applications
Ingress Protection
Contact Finish Thickness - Post
Contact Type
Forked
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Shape
Square
Number of Positions
4
Mounting Type
Through Hole
Row Spacing - Mating
Connector Type
Receptacle
Contact Finish - Post
Tin
Fastening Type
Push-Pull
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Style
Board to Board or Cable
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
5.7A per Contact
Series
SSW
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C