SIT1602BI-23-25S-66.000000D
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SIT1602BI-23-25S-66.000000D
Manufacture:
SiTime
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
SIT1602BI-23-25S-66.000000D
Description:
MEMS OSC XO 66.0000MHZ H/LV-CMOS
Product Attribute
Output
HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability
±50ppm
Series
SiT1602B
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Max)
4.2mA
Frequency
66MHz
Absolute Pull Range (APR)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth
Part Status
Active
Current - Supply (Disable) (Max)
2.5µA
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
MEMS
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
2.5V