MBRD10150TR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
MBRD10150TR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
MBRD10150TR
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V DPAK
Product Attribute
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Current - Average Rectified (Io)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1V @ 10A
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Capacitance @ Vr, F
200pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package
DPAK
Current - Reverse Leakage @ Vr
1mA @ 150V