STPS20H100CFP
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
STPS20H100CFP
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
STPS20H100CFP
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F
Product Attribute
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770mV @ 10A
Packaging
Tube
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Base Part Number
STPS20H100C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V