STPS41H100CGY-TR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
STPS41H100CGY-TR
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STPS41H100CGY-TR
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Product Attribute
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800mV @ 20A
Packaging
Digi-Reel®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Base Part Number
STPS41H100C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
D²PAK
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 100V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V