OPA340UA/2K5G4
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
OPA340UA/2K5G4
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
OPA340UA/2K5G4
Description:
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
Product Attribute
Base Part Number
OPA340
Current - Supply
750µA
Number of Circuits
1
Current - Input Bias
0.2pA
Series
MicroAmplifier™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gain Bandwidth Product
5.5MHz
Slew Rate
6V/µs
Voltage - Input Offset
150µV
Output Type
Rail-to-Rail
Supplier Device Package
8-SOIC
Part Status
Active
Current - Output / Channel
50mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.5V ~ 5.5V
Amplifier Type
General Purpose
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)