SN74F112D
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SN74F112D
Manufacture:
Texas Instruments
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
SN74F112D
Description:
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOIC
In Stock
39 pcs On sales
Product Attribute
Clock Frequency
130MHz
Base Part Number
74F112
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
JK Type
Number of Elements
2
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Function
Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq)
19mA
Packaging
Tube
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Output Type
Differential
Number of Bits per Element
1
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6.5ns @ 5V, 50pF
Trigger Type
Negative Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)