SN74F74NSR
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
SN74F74NSR
Package:
14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
SN74F74NSR
Description:
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14SOP
In Stock
825 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Clock Frequency
145MHz
Base Part Number
74F74
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Type
D-Type
Number of Elements
2
Series
74F
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Function
Set(Preset) and Reset
Current - Quiescent (Iq)
16mA
Packaging
Digi-Reel®
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Output Type
Differential
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8ns @ 5V, 50pF