89PR500KLF
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
89PR500KLF
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
89PR500KLF
Description:
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
In Stock
514 pcs On sales
Product Attribute
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Series
89
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
500 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
20
Size / Dimension
Rectangular - 0.750" x 0.190" Face x 0.250" H (19.05mm x 4.83mm x 6.35mm)