P091N-QC15BR100K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
P091N-QC15BR100K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P091N-QC15BR100K
Description:
POTENTIOMETER
Product Attribute
Built in Switch
None
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Series
P09x
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
100k
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Actuator Length
0.591" (15.00mm)