P231-EC15BR5K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
P231-EC15BR5K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P231-EC15BR5K
Description:
POTENTIOMETER
Product Attribute
Bushing Thread
M8 x 0.75
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Adjustment Type
User Defined
Built in Switch
None
Taper
Linear
Number of Gangs
1
Series
P231
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
5k
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.5W, 1/2W