P231-QC20AR100K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
P231-QC20AR100K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P231-QC20AR100K
Description:
POTENTIOMETER
Product Attribute
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Adjustment Type
User Defined
Built in Switch
None
Taper
Logarithmic
Number of Gangs
1
Series
P231
Number of Turns
1
Rotation
300°
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Resistance (Ohms)
100k
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.25W, 1/4W