P260T-D1BS3CA100K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
P260T-D1BS3CA100K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P260T-D1BS3CA100K
Description:
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
In Stock
128 pcs On sales
Product Attribute
Rotation
295°
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Part Status
Active
Resistance (Ohms)
100k
Size - Body
Square - 0.500" x 0.500" Face x 0.500" H (12.70mm x 12.70mm x 12.70mm)
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.787" (20.00mm)