P270-SF21BR10K
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
P270-SF21BR10K
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
Datasheet:
P270-SF21BR10K
Description:
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
In Stock
160 pcs On sales
Product Attribute
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
P270
Built in Switch
None
Rotation
312°
Number of Gangs
1
Packaging
Tray
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Part Status
Active
Resistance (Ohms)
10k
Size - Body
Round - 1.050" Dia x 0.562" H (26.67mm x 14.27mm)
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Flatted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
2W
Bushing Thread
3/8-32
Actuator Length
0.875" (22.23mm)