RER60F10R7RC02
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
RER60F10R7RC02
Manufacture:
Vishay / Dale
Package:
Axial, Box
Datasheet:
RER60F10R7RC02
Description:
RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 5W
Product Attribute
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
R (0.01%)
Power (Watts)
5W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Series
Military, MIL-PRF-39009, RER60
Size / Dimension
0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Features
Military, Moisture Resistant
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.335" (8.51mm)
Tolerance
±1%
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Lead Style
Solder Lugs
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
10.7 Ohms