1N5397-E3/54
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
1N5397-E3/54
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5397-E3/54
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AL
Product Attribute
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Reverse Recovery Time (trr)
2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr
5µA @ 600V
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600V
Series
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Diode Type
Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4V @ 1.5A
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number
1N5397
Company Profile
company
1) Good quality control
2) Highly competitive prices
3) state-of-art technology products
4) Fast and professional offers and solutions
5) Smooth communication & 24h on-line service 6) Effective OEM&ODM service
PROFESSIONAL TEAM
Category
1N5397-E3/54 Relevant information
1N5300
Current Regulator Diodes 1.3mA Curr Reg