VS-8TQ100-M3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
VS-8TQ100-M3
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-8TQ100-M3
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220AC
Product Attribute
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100V
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
880mV @ 16A
Series
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-2
Capacitance @ Vr, F
500pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr
550µA @ 100V