VS-90EPS12L-M3
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
VS-90EPS12L-M3
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
TO-247-2
Datasheet:
VS-90EPS12L-M3
Description:
NEW INPUT DIODES - TO-247-E3
In Stock
449 pcs On sales
Product Attribute
Current - Average Rectified (Io)
90A
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2V @ 90A
Packaging
Tube
Diode Type
Standard
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-2
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr
100µA @ 1200V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200V