VSSAF5N50-M3/6A
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
VSSAF5N50-M3/6A
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
VSSAF5N50-M3/6A
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO221AC
Product Attribute
Supplier Device Package
DO-221AC (SlimSMA)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.4mA @ 50V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50V
Current - Average Rectified (Io)
3A (DC)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Series
TMBS®, SlimSMA™
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
410mV @ 2.5A
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Capacitance @ Vr, F
850pF @ 4V, 1MHz