IRFP26N60L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
IRFP26N60L
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IRFP26N60L
Description:
MOSFET N-CH 600V 26A TO-247AC
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 16A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
470W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5020pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
26A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V