IRFPS38N60L
Power management8 TerminationsVoltage supervisor IC
Manufacturer No:
IRFPS38N60L
Manufacture:
Vishay / Siliconix
Package:
TO-274AA
Datasheet:
IRFPS38N60L
Description:
MOSFET N-CH 600V 38A SUPER247
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
320nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7990pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
38A (Tc)
Part Status
Obsolete
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-274AA
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 23A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
540W (Tc)